Meet The Team
  1. Madeline Barsaloux 
Finance Officer
    Madeline Barsaloux Finance Officer
  2. Karen Flett 
ABE Instructor
    Karen Flett ABE Instructor
  3. Katie Nachbaur New Beginnings Coordinator
    Katie Nachbaur New Beginnings Coordinator
  4. Dallas Mifflin 
Hostel Supervisor
    Dallas Mifflin Hostel Supervisor
  5. Natasha Mintenko 
Office Manager
    Natasha Mintenko Office Manager
  6. Jack Robinson 
Elder/Cultural Coordinator
    Jack Robinson Elder/Cultural Coordinator
  7. Tanika Chaboyer 
Administration
    Tanika Chaboyer Administration
  8. Morgan Little
Youth Employment Counsellor
    Morgan Little Youth Employment Counsellor
  9. Karly Dumas
Receptionist
    Karly Dumas Receptionist
  10. Norma Nepton, Hospitality Coordinator
    Norma Nepton, Hospitality Coordinator
  11. Heather Bonner, Community Liaison Worker
    Heather Bonner, Community Liaison Worker
  12. Alexis Halvorsen, Mini Muks Daycare Coordinator
    Alexis Halvorsen, Mini Muks Daycare Coordinator

STAFF LIST 2016

  
Executive Director                                                                  Anita Campbell                                                
 
Director of Operations                                                          Dee Chaboyer                                                               
 
Office Manager                                                                       Natasha Mintenko                                 
 
Finance Officer                                                                        Madeline Barsaloux                                                
 
ABE Instructor                                                                         Karen Flett                                                
 
Community Liaison Worker                                                  Heather Bonner                                 
 
Accounting Clerk                                                                     Brenda Merasty                                                
 
Receptionist                                                                             Karly Dumas                                 
 
Youth Employment Counsellor                                             Morgan Little
 
Cultural Coordinator                                                               Jack Robinson
 
Partners for Careers Counsellor                                           
 
Hostel 
Hostel Supervisor                                                                   Dallas Mifflin
Hospitality Coordinator                                                         Norma Nepton                                                               
 
Maintenance                                                                            Bert Michaud
Maintenance Helper                                                               Mark Koch                                                               
 
Intake Worker                                                                          Soloman Robinson
Intake Worker                                                                          Lottie Godin
Intake Worker (PT)                                                                  Glendon Hart
Intake Worker (PT)                                                                  Stacey Lauzon                  
 
Cook                                                                                          Rose Linklater                                                           
Cook                                                                                          Doris Moore                                                
 
Housekeeper                                                                           Lorna Mercredi
 
Cook / Housekeeper / Janitor                                                Jessica Noort
Cook / Housekeeper / Janitor                                                Viola Monias
 
Employment First North
Program Development                                                          Audrie Brooks
Support & Retention Officer                                                 Brad Evenson
Support Officer                                                                       Victoria Lathlin
Intake & Assessment Officer                                                Abby Oyelami
 
Youth Win With Choices 
Choices Co-Ordinator                                                            Tanika Chaboyer
Youth Win With Choices                                                        Thelma Moar
Youth Win With Choices                                                        Ethan Garrioch
Youth Win With Choices                                                        Davey Monias
 
New Beginnings (The Connection for Aboriginal Children) Thompson 
New Beginnings Director                                                      Katie Nachbuar                  
Cree Instructor / Driver                                                         Desarae Chartier                                                
Program Leader                                                                      Margaret Pearson
Program Assistant                                                                  Leona Wylie                                                               
Program Assistant / Driver                                                    Veronica Munroe
                                                
 
Wabowden
Program Leader                                                                      Tricia Campbell                                 
Program Assistant / Driver                                                    Raelene Bayer
Program Assistant/Driver                                                      Melissa Campbell                                                                                                       
 
Thicket Portage         
Program Leader                                                                      Megan Brown
                                                               
Circle  
Youth Activity Worker                                                             Brendon Moose
Youth Activity Worker                                                             Matthew McKay
Youth Activity Worker                                                             Kurt Robertson
 
 
Mini Muks Daycare Centre
Coordinator                                                                             Alexis Halvorsen
Floor Supervisor                                                                     Audrey Robinson                                                               
Program Leader                                                                      Evangeline Chubb
Program Leader                                                                      Bertha Muswagon
Program Leader                                                                      Angie McLeod
Cook/Child Care Assistant                                                     Mary Anne Trout                                 
Child Care Assistant                                                                Karleen Whiteway
Child Care Assistant                                                                Savita Kochhar
Child Care Assistant                                                                Sejalben Patel
Child Care Assistant                                                                Shalena Weenusk